Sonbahar ve kış aylarındaki cilt kurumasının nedenleri ve bakım yöntemleri

Sonbahar ve kış aylarındaki cilt kurumasının nedenleri ve bakım yöntemleri

Sonbahar

Havanın serinlemeye başladığı sonbahar ayları, sıcaklıktaki değişimlerden dolayı, cildin en kolay hasar görebileceği bir mevsimdir. Bu mevsimde, cildimizin yaz aylarındaki yapışkanlığını kaybederek, yerini kuruluğa bıraktığını kolayca fark ederiz.

İşte, sonbahardaki bu cilt kurumasının başlıca nedenleri:

1. Yaz aylarındaki güçlü UV ışınlarının verdiği hasarların, cildimizde kurumaya eğilimli durum oluşturması

2. Sonbahar başındaki şiddetli sıcaklık farkının cildimize getirdiği stresler

3. Hava nemliliğinin düşmesiyle beraber, cildin bariyer gücünün zayıflaması

Kış

Kış, yılın en kurak, cilt pürüzlenmesi, cilt düzensizliği ve başka her çeşit cilt sorunlarının en yoğun görüldüğü mevsimdir. İşte bu sorunların başlıca nedenleri:

1. Cilt nemliliğinin düşmesi

Hava sıcaklığı ve havanın nemlilik oranındaki şiddetli düşüşle beraber, cildin sebum salgılanması da, cilt nemliliği de azalır ve doğal olarak cildin kurumasına neden olur.

2. Isıtmanın etkisi

Kış aylarında iç mekanların ısıtılmasıyla oluşan havadaki kuruluk, cildin kurumasına neden olur. Ayrıca, iç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki büyük sıcaklık farkı cildin aşırı yorulmasına neden olarak nemlilik kaybını hızlandırır.

3. Vücudun soğuması

Kış aylarındaki olası vücut soğuması durumunda kan dolaşımı yavaşlar ve sonuç olarak cildin işlevi de zayıflar. Cildin işlevindeki zayıflama, cilde besin maddeleri ve suyun ulaşmasını zorlaştırır. Bu durum doğal olarak cildin kurumasına yol açar.

30'lu yaşlardan sonra, doğal süreç olarak cildin nemlilik oranı düşmeye başlar. O yüzden bu yaş gurubundaki insanların sonbahar ve kış mevsimlerindeki cilt bakımına daha çok önem vermeleri önerilir.

Sonbahar ve kış mevsimindeki cilt kuruluğu sorunu nasıl aşılır?

1. Cildi sıkıca nemlendirmek

Cildi ilkbahar ve yaz aylarına nazaran daha sıkı nemlendirmek, bu mevsimlerdeki cilt kuruluğunun önüne geçmenin en önemli şartıdır. Nemlendirici olarak cildimize uygun olan losyon, serum ve kremler kullanılabilir. Çoğu durumlarda tek çeşit nemlendirici yetersiz kalacağından, cilt durumumuza göre iki yada üç çeşit nemlendiriciyi kombine ederek kullanabiliriz. Kuruluğundan en çok endişe duyduğunuz veya pürüzlenmiş bölgelere bol miktarda losyona batırılmış pamuklu maskeyi, her gün yaklaşık 5 dakika boyunca uygulamak etkili olabilir.

2. Kan dolaşımını hızlandırmak

Sonbahar ve özellikle kış mevsimindeki soğuk hava nedeniyle kötüleşen kan dolaşımı, cilt kurumasının önemli nedenlerinden biridir. Yüzümüze her gün düzenli olarak masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak da, bu durumu önlemede küçümsenmeyecek kadar etkili olabilir.

3. Yüzümüzü ılık suyla yıkamak

Soğuk kış aylarında, yüzümüzü sıcak suyla yıkama eğiliminde olabiliriz. Ancak sıcak su, cildin doğal koruyucusu işlevi gören sebumları fazladan yok ederek, cildin kuruması ve gerginliğine sebep olma ihtimalinden dolayı, ılık suyla yıkamak daha sağlıklıdır.

4. Banyodan sonra hemen nemlendirmek

Banyo sırasındaki fazla sebum kaybı, cildimizin nemliliğini kaybederek kuruması ve gerginleşmesine neden olur. Bu nedenle, banyodan sonra mümkün olan en kısa sürede cildimize nemlendirici bakımı uygulamamız gereklidir.

5. Yeterli miktarda su almaya özen göstermek

Kış aylarında susuzluğun fazla hissedilmemesinden dolayı, olası yetersiz su alımı, cilt kuruluğuna neden olmuş olabilir. Bu nedenle, cilt kuruluğunu hissettiğimizde veya önlem amaçlı yaz aylarında olduğu gibi aktif olarak su almaya özen göstermeliyiz.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.